Grammys 2015 - Refresh Your Memory on All the Nominees!

Grammys 2015 - Refresh Your Memory on All the Nominees!

We’re just a few hours away until all the stars start arriving for the 2015 Grammy Awards kick off at the Staples Cente in Los Angeles.

JJJ is super pumped – and we’ll have all your coverage right here!

Leading the nominations this year are Sam Smith, Beyonce, and Pharrell Williams with a whopping six nominations each!

Other artists with multiple nods include Iggy Azalea (four), Jay Z (four), Miranda Lambert (four), Taylor Swift (three), Eminem (three), Ed Sheeran (three), and more.

Tune into the 2015 Grammys, hosted by LL Cool J, live on CBS starting @ 8/7c!

Click inside for the complete list of nominations…

Grammys 2015 – Complete Nominations List

Album of the Year:
Beyonce Beyonce
Pharrell Girl
Ed Sheeran X
Beck Morning Phase
Sam Smith In the Lonely Hour

Record of the Year:
Iggy Azalea ft. Charli XCX, “Fancy”
Sia, “Chandelier”
Sam Smith, “Stay With Me (Darkchild Version)”
Taylor Swift, “Shake It Off”
Meghan Trainor, “All About That Bass”

Song of the Year
Meghan Trainor – “All About That Bass”
Sia – “Chandelier”
Taylor Swift – “Shake It Off”
Sam Smith – “Stay With Me (Darkchild Version)”
Hozier – “Take Me to Church”

Best New Artist
Iggy Azalea
Brandy Clark
Sam Smith

Best Pop Vocal Album
Coldplay, Ghost Stories
Miley Cyrus, Bangerz
Ariana Grande, My Everything
Katy Perry, Prism
Ed Sheeran, x
Sam Smith, In the Lonely Hour

Best Pop Solo Performance
John Legend, “All of Me (Live Version)”
Sia, “Chandelier”
Sam Smith, “Stay With Me”
Taylor Swift, “Shake It Off”
Pharrell Williams, “Happy”

Best Pop Duo/Group Performance
Iggy Azalea feat. Charli XCX, “Fancy”
Coldplay, “A Sky Full of Stars”
A Great Big World and Christina Aguilera, “Say Something”
Jessie J, Ariana Grande, and Nicki Minaj, “Bang Bang”
Katy Perry feat. Juicy J, “Dark Horse”

Best Traditional Pop Vocal Album
Tony Bennett and Lady Gaga, Cheek to Cheek
Annie Lennox, Nostalgia
Barry Manilow, Night Songs
Johnny Mathis, Sending You a Little Christmas
Barbra Streisand, Partners

Best Country Album:
Dierks Bentley, Riser
Eric Church, The Outsiders
Lee Ann Womack, The Way I’m Living
Brandy Clark, 12 Stories
Miranda Lambert, Platinum

Best Country Solo Performance
Eric Church, “Give Me Back My Hometown”
Hunter Hayes, “Invisible”
Miranda Lambert, “Automatic”
Carrie Underwood, “Something in the Water”
Keith Urban, “Cop Car”

Best Country Duo/Group Performance
The Band Perry, “Gentle On My Mind”
Miranda Lambert with Carrie Underwood, “Somethin’ Bad”
Little Big Town, “Day Drinking”
Tim McGraw feat. Faith Hill, “Meanwhile Back at Mama’s”
Keith Urban feat. Eric Church, “Raise ‘Em Up”

Best Country Song
Kenny Chesney, “American Kids”
Miranda Lambert, “Automatic”
Eric Church, “Give Me Back My Hometown”
Glen Campbell, “I’m Not Gonna Miss You”
Tim McGraw feat. Faith Hill, “Meanwhile Back at Mama’s”

Best Urban Contemporary Album:
Jhene Aiko, Sail Out
Beyonce, Beyonce
Chris Brown, X
Mali Music, Mail Is
Pharrell Williams, G I R L

Best R&B Album
Bernhoft, Islander
Aloe Blacc, Lift Your Spirit
Toni Braxton & Babyface, Love, Marriage & Divorce
Robert Glasper Experiment, Black Radio 2
Sharon Jones & The Dap-Kings, Give The People What They Want

Best R&B Performance
Beyonce feat. JAY Z, “Drunk in Love”
Chris Brown feat. Usher & Rick Ross, “New Flame”
Jennifer Hudson feat. R. Kelly, “It’s Your World”
Ledisi, “Like This”
Usher, “Good Kisser”

Best Traditional R&B Peformance
Marsha Ambrosius & Anthony Hamilton, “As”
Angie Fisher, “I.R.S.”
Robert Glasper Experiment Featuring Lalah Hathaway & Malcolm Jamal Warner, “Jesus Children”
Kem, “Nobody”
Antonique Smith, “Hold Up Wait A Minute (Woo Woo)”

Best R&B Song
Beyonce feat. JAY Z, “Drunk in Love”
Usher, “Good Kisser”
Chris Brown feat. Usher & Rick Ross, “New Flame”
Luke James, “Options”
Jhene Aiko, “The Worst”

Best Rock Album
Ryan Adams, Ryan Adam
Beck, Morning Phase
The Black Keys, Turn Blue
Tom Petty and the Heartbreakers, Hypnotic Eye
U2, Songs of Innocence

Best Rock Performance
Ryan Adams, “Gimme Something Good”
Arctic Monkeys, “Do I Wanna Know?”
Beck, “Blue Moon”
The Black Keys, “Fever”
Jack White, “Lazaretto”

Best Metal Performance
Anthrax, “Neon Knights”
Mastodon, “High Road”
Motorhead, “Heartbreaker”
Slipknot, “The Negative One”
Tenacious D, “The Last in Line”

Best Rock Song
Paramore, “Ain’t It Fun”
Beck, “Blue Moon”
The Black Keys, “Fever”
Ryan Adams, “Gimme Something Good”
Jack White, “Lazaretto”

Best Rap Album
Eminem, The Marshall Mathers LP 2
Childish Gambino, Because the Internet
Iggy Azalea, The New Classic
Common, Nobody’s Smiling
Schoolboy Q, Oxymoron
Wiz Khalifa, Black Hollywood

Best Rap Solo Performance
Childish Gambino – “3005″
Drake – “0 to 100/The Catch Up”
Eminem – “Rap God”
Kendrick Lamar “i”
Lecrae – “All I Need Is You”

Best Rap/Sung Collaboration
Common Featuring Jhené Aiko, “Blak Majik”
Eminem feat. Rihanna, “The Monster
I Love Makonnen feat. Drake, “Tuesday”
Schoolboy Q feat. BJ The Chicago Kid, “Studio”
Kanye West & Charlie Wilson, “Bound 2″

Best Rap Song
Nicki Minaj, “Anaconda”
Kanye West & Charlie Wilson, “Bound 2″
Kendrick Lamar, “I”
Wiz Khalifa, “We Dem Boyz”
Drake – “0 to 100/The Catch Up”

Best Dance/Electronic Album
Aphex Twin, Syro
Deadmaus, While (1<2)
Little Dragon, Nabuma Rubberband
Röyksopp & Robyn, Do It Again
Mat Zo, Damage Control

Best Dance Recording
Basement Jaxx, “Never Say Never”
Clean Bandit feat. Jess Glynne, “Rather Be”
Disclosure feat. Mary J. Blige, “F for You”
Duke Dumont feat. Jax Jones, “I Got You”
Zhu, “Faded”

Best Gospel Performance/Song
“Help,” Erica Campbell Featuring Lecrae; Erica Campbell, Warryn Campbell, Hasben Jones, Harold Lilly, Lecrae Moore & Aaron Sledge
“Sunday A.M. [Live],” Karen Clark Sheard; Rudy Currence & Donald Lawrence
“I Believe,” Mali Music; Kortney J. Pollard
“No Greater Love,” Smokie Norful; Aaron W. Lindsey & Smokie Norful
“Love On The Radio,” The Walls Group; Kirk Franklin

Best Contemporary Christian Music Performance/Song
“Write Your Story,” Francesca Battistelli; Francesca Battistelli, David Arthur Garcia & Ben Glover
“Come As You Are,” Crowder
“Messengers,” Lecrae Featuring For King & Country; Torrance Esmond, Ran Jackson, Ricky Jackson, Kenneth Chris Mackey, Lecrae Moore, Joseph Prielozny, Joel Smallbone & Luke Smallbone
“Shake,” MercyMe; Nathan Cochran, David Arthur Garcia, Ben Glover, Barry Graul, Bart Millard, Soli Olds, Mike Scheuchzer & Robby Shaffer
“Multiplied,” Needtobreathe; Bear Rinehart & Bo Rinehart

Best Gospel Album
“Help,” Erica Campbell
“Amazing [Live],” Ricky Dillard & New G
“Withholding Nothing [Live],” William McDowell
“Forever Yours,” Smokie Norful
“Vintage Worship,” Anita Wilson

Best Contemporary Christian Music Album
“If We’re Honest,” Francesca Battistelli
“Run Wild. Live Free. Love Strong.” For King & Country
“Hurricane,” Natalie Grant
“Welcome To The New,” MercyMe
“Royal Tailor,” Royal Tailor

Best Roots Gospel Album
“Forever Changed,” T. Graham Brown
“Shine For All The People,” Mike Farris
“Hymns,” Gaither Vocal Band
“A Cappella,” The Martins
“His Way Of Loving Me,” Tim Menzies

Best Improvised Jazz Solo
“The Eye Of The Hurricane,” Kenny Barron
“Fingerprints,” Chick Corea
“You & The Night & The Music,” Fred Hersch
“Recorda Me,” Joe Lovano
“Sleeping Giant,” Brad Mehldau

Best Jazz Vocal Album
“Map To The Treasure: Reimagining Laura Nyro,” (Billy Childs &) Various Artists
“I Wanna Be Evil,” René Marie
“Live In NYC,” Gretchen Parlato
“Beautiful Life,” Dianne Reeves
“Paris Sessions,” Tierney Sutton

Best Jazz Instrumental Album
“Landmarks,” Brian Blade & The Fellowship Band
“Trilogy,” Chick Corea Trio
“Floating,” Fred Hersch Trio
“Enjoy The View,” Bobby Hutcherson, David Sanborn, Joey DeFrancesco Featuring Billy Hart
“All Rise: A Joyful Elegy For Fats Waller,” Jason Moran

Best Large Jazz Ensemble Album
“The L.A. Treasures Project,” The Clayton-Hamilton Jazz Orchestra
“Life In The Bubble,” Gordon Goodwin’s Big Phat Band
“Quiet Pride: The Elizabeth Catlett Project,” Rufus Reid
“Live: I Hear The Sound,” Archie Shepp Attica Blues Orchestra
“OverTime: Music Of Bob Brookmeyer,” The Vanguard Jazz Orchestra

Best Latin Jazz Album
“The Latin Side Of Joe Henderson,” Conrad Herwig Featuring Joe Lovano
“The Pedrito Martinez Group,” The Pedrito Martinez Group
“The Offense Of The Drum,” Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra
“Second Half,” Emilio Solla Y La Inestable De Brooklyn
“New Throned King,” Yosvany Terry

Best Reggae Album
Ziggy Marley, Fly Rasta
Lee ‘Scratch Perry, Back on the Controls
Sean Paul, Full Frequency
Shaggy, Out of Many, One Music
Sly & Robbie & Spicy Chocolate, The Reggae Power
Soja, Amid the Noise and the Haste

Best Alternative Music Album
alt-J, This Is All Yours
Arcade Fire, Reflektor
Cage the Elephant, Melophobia
St. Vincent, St. Vincent
Jack White, Lazaretto

Best American Roots Performance
“Statesboro Blues,” Gregg Allman & Taj Mahal
“A Feather’s Not A Bird,” Rosanne Cash
“And When I Die,” Billy Childs Featuring Alison Krauss & Jerry Douglas
“The Old Me Better,” Keb’ Mo’ Featuring The California Feet Warmers
“Destination,” Nickel Creek

Best American Roots Song
“A Feather’s Not A Bird,” Rosanne Cash & John Leventhal (Rosanne Cash)
“Just So Much,” Jesse Winchester (Jesse Winchester)
“The New York Trains,” Woody Guthrie & Del McCoury (The Del McCoury Band)
“Pretty Little One,” Edie Brickell & Steve Martin, songwriters (Steve Martin And The Steep Canyon Rangers Featuring Edie Brickell)
“Terms Of My Surrender,” John Hiatt (John Hiatt)

Best Americana Album
Roseanne Cash, The River & The Thread
John Hiatt, Terms of My Surrender

Keb’ Mo’, Bluesamerica
Nickel Creek, A Dotted Line
Sturgill Simpson, Metamodern Sounds in Country Music

Best Bluegrass Album
“The Earls Of Leicester,” The Earls Of Leicester
“Noam Pikelny Plays Kenny Baker Plays Bill Monroe,” Noam Pikelny
“Cold Spell,” Frank Solivan & Dirty Kitchen
“Into My Own,” Bryan Sutton
“Only Me,” Rhonda Vincent

Best Blues Album
“Common Ground – Dave Alvin & Phil Alvin Play And Sing The Songs Of Big Bill Broonzy,” Dave Alvin & Phil Alvin
“Promise Of A Brand New Day,” Ruthie Foster
“Juke Joint Chapel,” Charlie Musselwhite
“Decisions,” Bobby Rush With Blinddog Smokin’
“Step Back,” Johnny Winter

Best Folk Album
“Three Bells,” Mike Auldridge, Jerry Douglas & Rob Ickes
“Follow The Music,” Alice Gerrard
“The Nocturne Diaries,” Eliza Gilkyson
“Remedy,” Old Crow Medicine Show
“A Reasonable Amount Of Trouble,” Jesse Winchester

Best Regional Roots Music Album
“Light The Stars,” Bonsoir, Catin
“Hanu ‘A’ala,” Kamaka Kukona
“Love’s Lies,” Magnolia Sisters
“The Legacy,” Jo-El Sonnier
“Ceremony,” Joe Tohonnie Jr.

Best World Music Album
“Toumani & Sidiki,” Toumani Diabaté & Sidiki Diabaté
“Eve,” Angelique Kidjo
“Our World In Song,” Wu Man, Luis Conte & Daniel Ho
“Magic,” Sérgio Mendes
“Traces Of You,” Anoushka Shankar

Best Latin Pop Album
“Tangos,” Rubén Blades
“Elypse,” Camila
“Raíz,” Lila Downs, Niña Pastori And Soledad
“Loco De Amor,” Juanes
“Gracias Por Estar Aquí,” Marco Antonio Solís

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album
“Multiviral,” Calle 13
“Behind The Machine (Detrás De La Máquina),” Chocquibtown
“Bailar En La Cueva,” Jorge Drexler
“Agua Maldita,” Molotov
“Vengo,” Ana Tijoux

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)
“Lastima Que Sean Ajenas,” Pepe Aguilar
“Mano A Mano – Tangos A La Manera De Vicente Fernández,” Vicente Fernández
“Voz Y Guitarra,” Ixya Herrera
“15 Aniversario,” Mariachi Divas De Cindy Shea
“Alegría Del Mariachi,” Mariachi Los Arrieros Del Valle

Best Tropical Latin Album
“50 Aniversario,” El Gran Combo De Puerto Rico
“First Class To Havana,” Aymee Nuviola
“Live,” Palo!
“El Asunto,” Totó La Momposina
“Más + Corazón Profundo,” Carlos Vives

Best Children’s Album
“Appetite For Construction,” The Pop Ups
“I Am Malala: How One Girl Stood Up For Education And Changed The World (Malala Yousafzai),” Neela Vaswani
“Just Say Hi!” Brady Rymer And The Little Band That Could
“The Perfect Quirk,” Secret Agent 23 Skidoo
“Through The Woods,” The Okee Dokee Brothers

Best Compilation Soundtrack for Visual Media
American Hustle
Get On Up
Guardians of the Galaxy
The Wolf of Wall Street

Best Score Soundtrack For Visual Media
Gone Girl
The Grand Budapest Hotel
Saving Mr. Banks

Best Song Written For Visual Media
The Lego Movie, “Everything Is Awesome!!!” (Tegan and Sara ft. The Lonely Island)
The Hobbit: The Desolation of Smaug, “I See Fire” (Ed Sheeran)
Glen Campbell, I’ll Be Me, “I’m Not Gonna Miss You” (Glen Campbell)
Frozen, “Let It Go” (Idina Menzel)
Her, “The Moon Song” (Scarlett Johansson & Joaquin Phoenix)

Best Spoken Word Album
James Franco, Actors Anonymous
Jimmy Carter, A Call to Action
John Waters, Carsick: John Waters Hitchhikes Across America
Elizabeth Warren, A Fighting Chance
Joan Rivers, Diary of a Mad Diva

Gloria Gaynor, We Will Survive: True Stories of Encouragement, Inspiration and the Power of Song

Best Comedy Album
“Weird Al” Yankovic, Mandatory Fun
Jim Gaffigan, Obsessed
Louis CK, Oh My God
Patton Oswalt, Tragedy Plus Comedy Equals Time
Sarah Silverman, We Are Miracles

Best Musical Theater Album
Beautiful: The Carole King Musical
A Gentleman’s Guide To Love & Murder
Hedwig and The Angry Inch
West Side Story

Best Music Video
Pharrell Williams, “Happy”
Arcade Fire, “We Exist”
DJ Snake and Lil Jon, “Turn Down for What
Sia, “Chandelier”
Woodkid feat. Max Richter, “The Golden Age”

Best Music Film
Beyonce & Jay Z, Beyonce & Jay Z: On The Run Tour
Coldplay, Ghost Stories

Darlene Love, Merry Clayton, Lisa Fischer & Judith Hill, 20 Feet from Stardom
Metallica, Metallica Through The Never
Pink, The Truth About Love Tour: Live From Melbourne

Best Instrumental Composition
“The Book Thief,” John Williams (John Williams)
“Last Train To Sanity,” Stanley Clarke (The Stanley Clarke Band)
“Life In The Bubble,” Gordon Goodwin (Gordon Goodwin’s Big Phat Band)
“Recognition,” Rufus Reid (Rufus Reid)
“Tarnation,” Edgar Meyer & Chris Thile (Chris Thile & Edgar Meyer)

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella
“Beautiful Dreamer,” Pete McGuinness (The Pete McGuinness Jazz Orchestra)
“Daft Punk,” Ben Bram, Mitch Grassi, Scott Hoying, Avi Kaplan, Kirstie Maldonado & Kevin Olusola (Pentatonix)
“Get Smart,” Gordon Goodwin (Gordon Goodwin’s Big Phat Band)
“Guantanamera,” Alfredo Rodríguez (Alfredo Rodríguez)
“Moon River,” Chris Walden (Amy Dickson)

Best Arrangement, Instruments and Vocals
“All My Tomorrows,” Jeremy Fox (Jeremy Fox Featuring Kate McGarry)
“Goodnight America,” Vince Mendoza (Mary Chapin Carpenter)
“New York Tendaberry,” Billy Childs (Billy Childs Featuring Renée Fleming & Yo-Yo Ma)
“Party Rockers,” Gordon Goodwin (Gordon Goodwin’s Big Phat Band)
“What Are You Doing The Rest Of Your Life?” Pete McGuinness (The Pete McGuinness Jazz Orchestra)

Best Recording Package
“Formosa Medicine Show,” David Chen & Andrew Wong (The Muddy Basin Ramblers)
“Indie Cindy,” Vaughan Oliver (Pixies)
“Lightning Bolt,” Jeff Ament, Don Pendleton, Joe Spix & Jerome Turner (Pearl Jam)
“LP1,” FKA Twigs & Phil Lee (FKA Twigs)
“Whispers,” Sarah Larnach (Passenger)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package
“Cities Of Darkscorch,” Leland Meiners & Ken Shipley (Various Artists)
“A Letter Home (Vinyl Box Set),” Gary Burden & Jenice Heo (Neil Young)
“The Rise & Fall Of Paramount Records, Volume One (1917-27),” Susan Archie, Dean Blackwood & Jack White (Various Artists)
“Sparks (Deluxe Album Box Set),” Andy Carne (Imogen Heap)
“Spring 1990 (The Other One),” Jessica Dessner, Lisa Glines, Doran Tyson & Steve Vance (Grateful Dead)

Best Album Notes
“Happy: The 1920 Rainbo Orchestra Sides,” David Sager (Isham Jones Rainbo Orchestra)
“I’m Just Like You: Sly’s Stone Flower 1969-70,” Alec Palao (Various Artists)
“Offering: Live At Temple University,” Ashley Kahn (John Coltrane)
“The Other Side Of Bakersfield: 1950s & 60s Boppers And Rockers From ‘Nashville West,’” Scott B. Bomar (Various Artists)
“Purple Snow: Forecasting The Minneapolis Sound,” Jon Kirby (Various Artists)
“The Rise & Fall Of Paramount Records, Volume One (1917-27),” Scott Blackwood

Best Historical Album
“Black Europe: The Sounds And Images Of Black People In Europe Pre-1927,” Various Artists
“The Garden Spot Programs, 1950,” Hank Williams
“Happy: The 1920 Rainbo Orchestra Sides,” Isham Jones Rainbo Orchestra
“Longing For The Past: The 78 RPM Era In Southeast Asia,” Various Artists
“There’s A Dream I’ve Been Saving: Lee Hazlewood Industries 1966 – 1971 (Deluxe Edition),” Various Artists

Best Engineered Album, Non-Classical
“Bass & Mandolin,” Richard King & Dave Sinko, engineers; Robert C. Ludwig, mastering engineer (Chris Thile & Edgar Meyer)
“Bluesamericana,” Ross Hogarth & Casey Wasner, engineers; Richard Dodd, mastering engineer (Keb’ Mo’)
“Morning Phase,” Tom Elmhirst, David Greenbaum, Florian Lagatta, Cole Marsden, Greif Neill, Robbie Nelson, Darrell Thorp, Cassidy Turbin & Joe Visciano, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Beck)
“The Way I’m Livin’,” Chuck Ainlay, engineer; Gavin Lurssen, mastering engineer (Lee Ann Womack)
“What’s Left Is Forever,” Tchad Blake, Oyvind Jakobsen, Jo Ranheim, Itai Shapiro & David Way, engineers; Bernie Grundman, mastering engineer (Thomas Dybdahl)

Best Producer Of The Year, Non-Classical
Paul Epworth
John Hill
Jay Joyce
Greg Kurstin
Max Martin

Best Remixed Recording, Non-Classical
“All Of Me (Tiesto’s Birthday Treatment Remix),” Tijs Michiel Verwest (John Legend)
“Falling Out (Ming Remix),” MING (Crossfingers Featuring Danny Losito)
“Pompeii (Audien Remix),” Audien (Bastille)
“The Rising (Eddie Amador Remix),” Eddie Amador (Five Knives)
“Smile (Kaskade Edit),” Ryan Raddon (Galantis)
“Waves (Robin Schulz Remix),” Robin Schulz (Mr. Probz)

Best Surround Sound Album
“Beppe: Remote Galaxy,” Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Vladimir Ashkenazy & Philharmonia Orchestra)
“Beyoncé,” Elliot Scheiner, surround mix engineer; Tom Coyne, surround mastering engineer; Beyoncé Knowles, surround producer (Beyoncé)
“Chamberland: The Berlin Remixes,” David Miles Huber, surround mix engineer; David Miles Huber, surround mastering engineer; David Miles Huber, surround producer (David Miles Huber)
“The Division Bell (20th Anniversary Deluxe Box Set),” Damon Iddins & Andy Jackson, surround mix engineers; Damon Iddins & Andy Jackson, surround mastering engineers (Pink Floyd)
“Epics Of Love,” Hans-Jörg Maucksch, surround mix engineer; Hans-Jörg Maucksch, surround mastering engineer; Günter Pauler, surround producer (Song Zuying, Yu Long & China Philharmonic Orchestra)
“Mahler: Symphony No. 2 ‘Resurrection,’” Michael Bishop, surround mix engineer; Michael Bishop, surround mastering engineer; Elaine Martone, surround producer (Benjamin Zander & Philharmonia Orchestra)

Best Engineered Album, Classical
“Adams, John: City Noir,” Richard King, engineer; Wolfgang Schiefermair, mastering engineer (David Robertson & St. Louis Symphony)
“Adams, John Luther: Become Ocean,” Dmitriy Lipay & Nathaniel Reichman, engineers; Nathaniel Reichman, mastering engineer (Ludovic Morlot & Seattle Symphony)
“Dutilleux: Symphony No. 1; Tout Un Monde Lointain; The Shadows Of Time,” Dmitriy Lipay, engineer; Dmitriy Lipay, mastering engineer (Ludovic Morlot & Seattle Symphony)
“Riccardo Muti Conducts Mason Bates & Anna Clyne,” David Frost & Christopher Willis, engineers; Tim Martyn, mastering engineer (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra)
“Vaughan Williams: Dona Nobis Pacem; Symphony No. 4; The Lark Ascending,” Michael Bishop, engineer; Michael Bishop, mastering engineer (Robert Spano, Norman Mackenzie, Atlanta Symphony Orchestra & Chorus)

Best Producer Of The Year, Classical
Morten Lindberg
Dmitriy Lipay
Elaine Martone
Judith Sherman
David Starobin

Best Orchestral Performance
“Adams, John: City Noir,” David Robertson, conductor (St. Louis Symphony)
“Dutilleux: Symphony No. 1; Tout Un Monde Lointain; The Shadows Of Time,” Ludovic Morlot, conductor (Seattle Symphony)
“Dvorak: Symphony No. 8; Janacek: Symphonic Suite From Jenufa,” Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)
“Schumann: Symphonien 1-4,” Simon Rattle, conductor (Berliner Philharmoniker)
“Sibelius: Symphonies Nos. 6 & 7; Tapiola,” Robert Spano, conductor (Atlanta Symphony Orchestra)

Best Opera Recording
“Charpentier: La Descente D’Orphée Aux Enfers,” Paul O’Dette & Stephen Stubbs, conductors; Aaron Sheehan; Renate Wolter-Seevers, producer (Boston Early Music Festival Chamber Ensemble; Boston Early Music Festival Vocal Ensemble)
“Milhaud: L’Orestie D’Eschyle,” Kenneth Kiesler, conductor; Dan Kempson, Jennifer Lane, Tamara Mumford & Brenda Rae; Tim Handley, producer (University Of Michigan Percussion Ensemble & University Of Michigan Symphony Orchestra; University Of Michigan Chamber Choir, University Of Michigan Orpheus Singers, University Of Michigan University Choir & UMS Choral Union)
“Rameau: Hippolyte Et Aricie,” William Christie, conductor; Sarah Connolly, Stéphane Degout, Christiane Karg, Ed Lyon & Katherine Watson; Sébastien Chonion, producer (Orchestra Of The Age Of Enlightenment; The Glyndebourne Chorus)
“Schönberg: Moses Und Aron,” Sylvain Cambreling, conductor; Andreas Conrad & Franz Grundheber; Reinhard Oechsler, producer (SWR Sinfonieorchester Baden-Baden Und Freiburg; EuropaChorAkademie)
“Strauss: Elektra,” Christian Thielemann, conductor; Evelyn Herlitzius, Waltraud Meier, René Pape & Anne Schwanewilms; Magdalena Herbst, producer (Staatskapelle Dresden; Sächsischer Staatsopernchor Dresden)

Best Choral Performance
“Bach: Matthäus-Passion,” René Jacobs, conductor (Werner Güra & Johannes Weisser; Akademie Für Alte Musik Berlin; Rias Kammerchor & Staats-Und Domchor Berlin)
“Dyrud: Out Of Darkness,” Vivianne Sydnes, conductor (Erlend Aagaard Nilsen & Geir Morten Øien; Sarah Head & Lars Sitter; Nidaros Cathedral Choir)
“Holst: First Choral Symphony; The Mystic Trumpeter,” Andrew Davis, conductor; Stephen Jackson, chorus master (Susan Gritton; BBC Symphony Orchestra; BBC Symphony Chorus)
“Mozart: Requiem,” John Butt, conductor (Matthew Brook, Rowan Hellier, Thomas Hobbs & Joanne Lunn; Dunedin Consort)
“The Sacred Spirit Of Russia,” Craig Hella Johnson, conductor (Conspirare)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
“Dreams & Prayers,” David Krakauer & A Far Cry
“In 27 Pieces – The Hilary Hahn Encores,” Hilary Hahn & Cory Smythe
“Martinu: Cello Sonatas Nos. 1-3,” Steven Isserlis & Olli Mustonen
“Partch: Castor & Pollux,” Partch
“Sing Thee Nowell,” New York Polyphony

Best Classical Instrumental Solo
“All The Things You Are,” Leon Fleisher
“The Carnegie Recital,” Daniil Trifonov
“Dutilleux: Tout Un Monde Lointain,” Xavier Phillips; Ludovic Morlot, conductor (Seattle Symphony)
“Play,” Jason Vieaux
“Toccatas,” Jory Vinikour

Best Classical Solo Vocal Album
“Douce France,” Anne Sofie Von Otter; Bengt Forsberg, accompanist (Carl Bagge, Margareta Bengston, Mats Bergström, Per Ekdahl, Bengan Janson, Olle Linder & Antoine Tamestit)
“Porpora: Arias,” Philippe Jaroussky; Andrea Marcon, conductor (Cecilia Bartoli; Venice Baroque Orchestra)
“Schubert: Die Schöne Müllerin,” Florian Boesch; Malcolm Martineau, accompanist
“Stella Di Napoli,” Joyce DiDonato; Riccardo Minasi, conductor (Chœur De L’Opéra National De Lyon; Orchestre De L’Opéra National De Lyon)
“Virtuoso Rossini Arias,” Lawrence Brownlee; Constantine Orbelian, conductor (Kaunas City Symphony Orchestra)

Best Classical Compendium
“Britten To America,” Jeffrey Skidmore, conductor; Colin Matthews, producer
“Mieczyslaw Weinberg,” Giedre Dirvanauskaite, Daniil Grishin, Gidon Kremer & Daniil Trifonov; Manfred Eicher, producer
“Mike Marshall & The Turtle Island Quartet,” Mike Marshall & Turtle Island Quartet; Mike Marshall, producer
“Partch: Plectra & Percussion Dances,” Partch; John Schneider, producer
“The Solent – Fifty Years Of Music By Ralph Vaughan Williams,” Paul Daniel, conductor; Andrew Walton, producer

Best Contemporary Classical Composition
“Adams, John Luther: Become Ocean,” John Luther Adams (Ludovic Morlot & Seattle Symphony)
“Clyne, Anna: Prince Of Clouds,” Anna Clyne (Jaime Laredo, Jennifer Koh, Vinay Parameswaran & Curtis 20/21 Ensemble)
“Crumb, George: Voices From The Heartland,” George Crumb (Ann Crumb, Patrick Mason, James Freeman & Orchestra 2001)
“Paulus, Stephen: Concerto For Two Trumpets & Band,” Stephen Paulus (Eric Berlin, Richard Kelley, James Patrick Miller & UMASS Wind Ensemble)
“Sierra, Roberto: Sinfonía No. 4,” Roberto Sierra (Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)

Like Just Jared Jr. on FB

Posted to: 2015 Grammys
A Member of Townsquare Entertainment News | Advertise here